Meklēt šajā emuārā

Niedru auzene (Festuca arundinacea)


            Niedru auzene pēc ārējā izskata ir ļoti līdzīga pļavas auzenei. Arī sēklu atšķirība ir maza.
           

           Niedru auzene ir daudzgadīga, spēcīgi cerojoša skrajceru virszāle, bez pārsēšanas spēj augt un ražot vienā vietā 8-15 gadus. Izturīga pret salu. Garāka par pļavas auzeni, tā ir līdz 150 cm gara.
             Sakņu sistēma labi attīstīta, spēcīga, veido blīvu velēnu, tādēļ to var izmantot, lai ar saknēm nostiprinātu augsni stāvās nogāzēs, aizkavētu ūdens un vēja izraisītu eroziju.
             Stiebri ir stāvi, samērā rupji, gari. Lapas – garas, platas, ribainas, tumši zaļā krāsā. Pavasarī lapas ir samērā mīkstas, bet pēc tam strauji nocietē. Lapu maksts - vaļēja, mēlīte –īsa, strupa. Pie lapas maksts pārejas plātnē austiņām ir skropstveida matiņi, pēc kuriem to var atšķirt no pļavas auzenes.
             Niedru auzene ir stiebrzāle, kurai patīk mitrums un pacieš neilgu applūšanu. Pateicoties spēcīgai sakņu sistēmai labi iztur arī sausumu. Nav siltumprasīga, sēklas dīgst jau 4-60 C temperatūrā. Pavasarī attīstās strauji, spēcīgi cero, pēc noziedēšanas kļūst cieta.
             Niedru auzenes audzēšanai der arī mazauglīgas zemes un jaunapgūstošas platības, jo tā ir samērā pieticīga stiebrzāle. Labu sausnas ražu iegūšanai ieteicams mēslot ar atbilstīgu slāpekļa, kālija un fosfora mēslojumu.

               Ekspedīcijās apsekojot dažādas Latvijas teritorijas lielākās niedru auzenes platības konstatētas Papes lieguma pļavās, kur tā aug vairāk kā 25 gadus. Mitrās, reizēm applūstošās, kūdrainās pļavas augam ir ļoti piemērotas. Līdz šim niedru auzene ir audzēta kā lopbarības stiebrzāle, bet nav ieguvusi popularitāti, jo ļoti strauji nocietē un līdz ar to pazeminās sagremojamība jau ziedēšanas laikā.
             Lielais augums, pieticība augsnes prasībās, augstās sausnas ražas (12-14 t ha-1), spēja aizkavēt augsnes eroziju ir īpašības, kurām vajadzētu rast pielietojumu un tas varētu būt – niedru auzeni izmantojot kā energo kultūru.
            Latvijas augu šķirņu katalogā niedru auzenes šķirnes šobrīd nav iekļautas, bet LLU Zemkopības zinātniskajā institūtā tiek veikts niedru auzenes selekcijas darbs, atlasot piemērotākās no dažādām niedru auzenes formām, kā arī veido starpsugu krustojumus.